Jak zařídit pergolu pro odpočinek i zábavu?
Jaro se blíží mílovými kroky, a tak je nejvyšší čas pokročit s pracemi na zahradě. Abyste si od nich mohli v létě hezky odpočinout a pobyt na čerstvém vzduchu si také trochu užít, vybudujte si útulné posezení zastíněné pergolou! V našem článku přinášíme několik tipů, na co se při výběru vhodného přístřešku soustředit, a jak si hotové posezení útulně zařídit.
Samostatně v zahradě nebo jako součást domu?
Pergola je velmi užitečný a zároveň dekorativní prvek vaší zahrady. Předtím, než ji vůbec začneme vybírat, si musíme promyslet, kde na pozemku bude finálně stát. Možnosti máme totiž dvě – buďto necháme přístřešek volně navazovat na obytnou zónu domu, nebo jej umístíme jako samostatně stojící do zahrady. Rozhodneme-li se pro druhou variantu, takové místo, kde se budeme cítit příjemně, a posezení zároveň nebude překážet při jiných zahradních činnostech.
Někteří majitelé nemovitostí preferují její vybudování přímo u domu. V tomto případě se pergola ukotví do fasády, a může tak prakticky plnit funkci zastřešené terasy. Tím současně propojuje vnitřní a venkovní prostor. A abychom tento prostor dostatečně propojili i vizuálně, zvolíme takový nábytek či dekorace, které budou ladit s vybavením interiéru.
Pokud pergola u domu přímo navazuje na kuchyni, můžeme z ní udělat jakousi venkovní jídelnu. Vše zde budete mít hezky po ruce a není tedy potřeba nosit hotové jídlo či špinavé nádobí přes půlku zahrady. Díky přímému vstupu do domu se zde pohodlně najíte i za nepříznivého počasí.
Posezení pro odpočinek i zábavu
Základem každé pergoly je samozřejmě zahradní nábytek. Příjemné posezení na čerstvém vzduchu je totiž asi nejčastějším důvodem, proč si lidé pergolu do své zahrady pořizují. Zvolený nábytek by měl korespondovat s vaším životním stylem. Milujete grilování, rádi si zvete přátele na zahradní večírky a oslavy s rodinou nepořádáte jinde než venku? Pak budete určitě potřebovat hodně prostoru k sezení. V tomto případě volte delší stůl a větší množství židlí.
Pokud posezení pod pergolou využíváte hlavně jako venkovní jídelnu a scházíte se zde s rodinnými příslušníky v době snídaní, obědů i večeří, nesmí zde chybět klasický jídelní stůl a pohodlné židle z materiálu vhodného do exteriéru. Pro ty, kteří si na zahradu chodí především odpočinout od náročného dne, je důležitým vybavením pergoly pohodlné křeslo, měkká pohovka nebo lehátko. Velmi oblíbený je dnes také nábytek s palet. Pokud máte prostornější pergolu můžete si sami vyrobit pohovku z europalet. Využijete tak starší palety, které jste měli doma navíc a ně položíte klasickou matraci 90x200 cm.
Dekorace a osvětlení zútulní celý prostor
Tu správnou atmosféru dodá večernímu posezení pod pergolou stylové osvětlení. Přinést sem můžete svíčky, dobrou službu udělá i dekorativní lampa. Kromě elektrických svítidel můžete svou pergolu vylepšit o LED pásky. Většina z nich vyžaduje připojení do sítě, k dostání je však i varianta na baterie. A samozřejmě se nepřehlédnutelnou dominantou každého prostoru jednoznačně stane krb. Díky krbu si současně prodloužíte i sezónu využívání pergoly. Nevyžene vás ani chladnější počasí na konci léta. To můžete navíc podpořit nainstalovanými topidly.
Neméně důležitým prvkem jsou dekorace. Měkké polštářky na nábytku, sedací podušky, teplé deky pro chladné večery - nic z toho by nemělo útulnému posezení chybět. Oblíbené jsou také různé zvonkohry, vodní kaskády nebo zajímavé květináče. Nejlépe samozřejmě vypadají ty závěsné, plné barevných frézií nebo petúnií.
Využívejte pergolu za každého počasí
A u zastřešení ještě chvíli zůstaneme. Ačkoli je déšť nepřítelem každého, kdo rád relaxuje venku, je potřeba se chránit nejen před ním. Hezké počasí je sice v našich zeměpisných šířkách jevem vítaným a zároveň nijak častým, slunce však nesmí být mnoho. Vyplatí se vám tak jednoznačně přemýšlet i nad tím, jak pergolu zastínit.
Dobrou službu udělají v první řadě rákosové rohože. Pro stínění pergoly se také ideálně hodí popínavé rostliny. Pro své překrásné květy je zvláště oblíbená například vistárie, používá se i psí víno nebo růže. Velmi krásně působí i pergola obrostlá vinnou révou. Na břečťan pozor, pokud máte doma malé děti, je jedovatý.
Rostliny jsou sice estetické a poskytnou dostatečný úkryt před rozpáleným sluncem, nicméně před deštěm, větrem ani sněhem nás neochrání. Polykarbonátové desky jsou vzhledem ke své odolnosti vhodné i pro ochranu před výše zmíněnými vlivy. Zvlášť když si chcete vychutnat letní grilovačku s vínem i za deště. K vrchnímu zastínění pergoly, která nemá žádnou střechu, případně má střechu pouze z polykarbonátu, lze použít markýzu. Existují však modernější možnosti, o kterých si hned povíme.
Vhodný materiál pro zastřešení pergoly
Dalším zásadním prvkem je materiál budoucí pergoly. Možnosti má zájemce prakticky dvě, a to dřevo nebo hliník. Dřevěná pergola má výhodu v tom, že zručný kutil si na ni může troufnout i sám. Pakliže se rozhodnete pro hliníkovou pergolu, o něco jednodušší manipulace je se stavebnicovým systémem. Budete-li však preferovat konstrukci na míru, už se nevyhnete odborné montáži.
V současné době je posledním trendem v oblasti hliníkových, ale i dřevěných přístřešků tzv. bioklimatická pergola. Tato nadčasová stavba s moderní technologií umožňuje využití pergoly celoročně. S rozmary počasí si totiž poradí díky řadě otočných lamel, případně také díky stahovací střeše. Dle vašich aktuálních požadavků si tedy můžete užít slunce, nebo se skrýt před deštěm, větrem i sněhem.
Konstrukce bioklimatické pergoly je tvořena lehkým hliníkem. Nenechte se ale zmást, jedná se o velmi pevnou a odolnou stavbu s dlouhou životností. Kromě toho je také velmi komfortní pro uživatele – u mnohých pergol tohoto typu je možné instalovat LED osvětlení, naklápět lamely podle potřeby (nebo úplně odsunout), ovládat světla i pohyb lamel pomocí dálkového ovládání a podobně. Oblíbená je i kombinace s posunovatelnou nebo pevnou skleněnou stěnou.
Vlastní wellness? Žádný problém!
Když máme vybráno vhodné zastřešení a ochranu proti nežádoucím vlivům počasí, můžeme s klidem přemýšlet i o vybudování jakési domácí „wellness zóny“ téměř pod širým nebem. Pod pergolu lze umístit například menší venkovní vířivku. Velmi populární jsou také koupací sudy s možností ohřevu vody, které svým přírodním vzhledem skvěle zapadnou do zahrady.
A pokud nejste zrovna koupací typ, ale rádi byste si příjemně odpočinuli, zainvestujte do sauny. Ano, i ta se pod pergolu vejde, nicméně ve výhodě budou v tomto případě majitelé přístřešků přímo navazujících na dům. Moderní saunu lze pořídit v poměrně malých rozměrech a zvládnete ji sestavit i sami. Pro milovníky dlouhého saunování, ale nižších teplot se hodí infrasauny, zatímco ti, kteří se rádi zapotí, ocení klasické sauny finské.