Chtěli byste si pořídit bazén na terasu nebo balkón a nevíte, jestli je to možné? Rádi vám v tomto článku poradíme.
Bazén na střešní terase
Instalace bazénu na terasu může být skvělý nápad, který vám pomůže lépe se uvolnit a relaxovat. Ale co to všechno obnáší a může se to vůbec?
Může se dát bazén na střešní terasu?
Odpověď je ano, ale má to svůj háček. Předtím něž cokoliv začnete podnikat, a platí to jak pro vestavěný, tak i nafukovací bazén, byste si měli nechat zpracovat od odborníků analýzu konstrukce budovy a její maximální nosnost. Odborník taky upřesní přetížení, kterého je terasa schopná. Tyto údaje vám pomohou rozhodnout se, jestli budete muset udělat posilující rekonstrukci, nebo to střešní terasa zvládne.
Hmotnost bazénu, pro představu, si můžete vypočítat i vy. Výpočet objemu závisí na jeho geometrickém tvaru. Nejtypičtější je obdélník a ten se vypočítá vynásobením velikosti jedné strany druhou a výškou bazénu. Pokud budeme počítat v metrech, výsledek bude v metrech krychlových (1 metr krychlový vody = 1000 kilogramů). Tímto výpočtem jsme získali hmotnost vody, pak ještě musíme přičíst hmotnost bazénu, kterou zjistíte u daného výrobce. Pro zajímavost, každý čtvereční metr desky by měl být schopen unést 200 kg.
Jaký bazén zvolit?
Tyto bazény se dělí na samostatné kompaktní a vestavěné. Kompaktní bazény v některých případech bývají levnější, ale samozřejmě záleží na zvolené výbavě. Co se týče rozměrů, u kompaktních bazénů jsou maximální rozměry omezeny na 10 metrů délky a 3 metry šířky. Pokud máte velkou střešní terasu a rozměry bazénu budou tím pádem větší, můžete zvolit vestavěný bazén, ale pozor na hmotnosti. Pro instalaci bazénu na malou nebo střední terasu je vhodným řešením kompaktní bazén.
Co je potřeba pro zařízení bazénu na terase?
Určitě počítejte s náklady na instalaci bazénu. Zjistěte si, jestli nepotřebujete speciální povolení. A v neposlední řadě se nemůžete obejít bez krásné terasy okolo bazénu. Podlaha kolem bazénu by se měla dát snadno čistit, aby se při koupání nepřenášeli nečistoty do vody.
Jaké jsou možnosti podlahy okolo bazénu?
První možností je přírodní kámen, ten se ale většinou nahrazuje za kámen umělý, hlavně kvůli váze a ceně. Toto pokrytí sice vypadá dobře, ale není výhodné, protože je cenově nákladné, údržba není snadná a nečistoty se můžou zanášet do bazénu. Další možností je dlažba, je levnější a máte na výběr z mnoha barevných typů. Nevýhody má ale stejné jako kamenný obklad. Proto většina lidí volí hned nebo po čase následující dvě možnosti.
Třetí možností jsou velmi oblíbená terasová dřevěné prkna. Jsou cenově dostupná a přinesou vám krásný přírodní vzhled. Nevýhodou je jejich údržba, protože je to dřevo, a to péči potřebuje. Poslední možností je WPC neboli woodplastic. Tyto terasová prkna WPC mají dlouhou životnost a odolnost, nepotřebují žádnou složitější péči. Jsou sice cenově nákladnější, ale investice se rychle vrátí. Podrobněji popsané výhody, nevýhody a rozdíly najdete v článku terasy k bazénu.
Můžete se podívat na naši nabídku terasového pokrytí a potřebných věcí k tomu.
Bazén na balkóně
Bydlíte v bytovém domě a máte větší balkón, na který by se nějaký ten bazének vlezl? V tomto případě půjde jen o nafukovací bazén samozřejmě, ale i tak to není tak lehké.
Může se dát bazén na balkón?
Stejně jako u terasy je důležité požádat odborníka o výpočet nosnosti balkónu. Také si musíte vypočítat hmotnost bazénu, jak uvádíme výše. Balkón je většinou schopný unést váhu malého bazénu, ale není to tak vždy. Pokud jste v nájmu měli byste to probrat s nájemníkem. Když odborník vypočítá statistiky dobře a majitel bytu nebude mít problém s vaším nápadem, poslední, s kým byste to měli probrat jsou sousedi pod vámi, aby nedošlo k nějakému nedorozumění. Jako další faktor berte i vodu, která může cákat ven a může zničit třeba omítku.
Teď už je na vás, jak se rozhodnete a do čeho zainvestujete.